Sieci współpracy w turystyce wiejskiej – stan obecny i nowe wyzwania

21-09-2017

W dniach 12-14 września 2017 roku w Smardzewicach nad Zalewem Sulejowskim odbyło się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne pn.

„Sieci współpracy w turystyce wiejskiej – stan obecny i nowe wyzwania”.    

Organizowane od 1993 roku sympozjum agroturystyczne jest wydarzeniem cyklicznym,  stanowiącym forum integracji środowisk skupionych wokół rozwoju turystyki wiejskiej oraz miejsce wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy nauką, instytucjami publicznymi i praktyką. Ogólnopolska konferencja podejmuje zagadnienia aktualnie intrygujące środowisko turystyki wiejskiej wybierając wiodący temat przewodni, wokół którego prowadzona jest zasadnicza dyskusja. Zakres przedmiotowy tegorocznego sympozjum dotyczył szerokiego kontekstu problematyki współpracy sieciowej w turystyce wiejskiej.  

W rozpoczynającej konferencję plenarnej sesji referatowej zatytułowanej Sieci współpracy w turystyce wiejskiej – stan obecny i możliwości rozwoju w perspektywie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 przedstawione zostały  teoretyczne rozważania i wyniki badań dotyczące współpracy podmiotów w turystyce wiejskiej w Polsce na tle perspektywy historycznej, znaczenie komunikacji międzyinstytucjonalnej w rozwoju turystyki wiejskiej,  znaczenia zaufania w budowaniu współpracy sieciowej w turystyce wiejskiej  oraz studia przypadków tworzenia sieci współpracy: przykład krajowy z rejonu Puszczy Białowieskiej oraz zagraniczny dotyczący klastrów agroturystycznych w Mołdawii.  Obok moderatorki sesji prof. nazdw. Uniwerystetu Łódzkiego dr hab. Jolanty Wojciechowskiej jako prelegenci wystąpili: dr Magdalena Maćkowiak reprezentująca Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Katarzyna Orzechowska z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr Romuald Domański – Fundacja Wspomagania Wsi i dr Michał Roman – SGGW Warszawa.

W dalszej części obrad pierwszego dnia konferencji odbyła się sesja warsztatowa pn. Sieci współpracy w turystyce wiejskiej - analiza innowacyjnych rozwiązań w czterech równoległych grupach seminaryjnych:

Zajęcia grupy I poświęcone tematowi instytucjonalnych sieci powiązań i modeli  współpracy moderował dr Wacław Idziak, a referaty wprowadzające do dyskusji wygłosili: dr hab. Agata Balińska z  SGGW Warszawa, Jadwiga Tatara reprezentująca LGD  Leśny Krąg  i Elżbieta Kmita-Dziasek z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Omówiono Rolę samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych w rozwoju turystyki wiejskiej, zadania i znaczenie lidera w budowaniu współpracy na poziomie lokalnym oraz struktury powiązań sieciowych inspirowanych instytucjonalnie na poziomie krajowym.   W dyskusji podkreślono znaczenie kapitału ludzkiego w inicjowaniu i budowaniu struktur sieciowych.

Obrady II grupy warsztatowej dotyczyły roli ODR-ów w pracy na rzecz wspólnego   indywidualnego sukcesu w turystyce wiejskiej. Wprowadzeniem do dyskusji moderowanej przez prof. dr hab. Krystynę Krzyżanowską były prezentacje dr Anny Jęczmyk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i Edyty Kijak z Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zs. w Bratoszewicach. Zauważono stałe poszerzanie zakresu działań szkoleniowo-doradczych wpływających na rozwój turystyki wiejskiej, w tym wdrażaną w ostatnim czasie ideę gospodarstw opiekuńczych. Wśród omawianych metod pracy doradczej na rzecz turystyki wiejskiej wskazano na konkurs jako skuteczną metodę aktywizacji gospodarstw agroturystycznych.

Przedmiotem pracy warsztatowej w grupie III były stowarzyszenia agroturystyczne jako stabilna sieć współpracy jednostkowej i systemowej. Grupa pracowała pod kierunkiem dr hab. Piotra Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wstęp do dyskusji stanowiło spojrzenie na kondycję stowarzyszeń agroturystycznych w Polsce teoretyka – dr hab. Grzegorza Forysia przedstawiciela Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i praktyka – Wiesława Czernieca, prezesa Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”. Zauważono, że poprzez współpracę kwaterodawców wiejskich w strukturach pozarządowych agroturystyka nabiera znaczenia jako ruch społeczny.

IV grupa warsztatowa skupiła swoją uwagę na sieciowych produktach turystyki wiejskiej w kontekście komunikacji, konkurencyjności i innowacji. Sesję rozpoczęły prezentacje trzech studiów przypadków: dr Małgorzata Bogusz z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie dokonała analizy „Krainy Łęgów Odrzańskich”, dr Jan Zawadka ze Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie „Mazowieckiej Michy Szlacheckiej”, a dr Romuald Domański  z Fundacji Wspomagania Wsi „Krainy Rumianku”. W dyskusji dokonano identyfikacji barier w obszarach budowy grupy produktowej i edukacji dla sieciowych produktów turystyki wiejskiej. Warsztaty moderował dr Janusz Majewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Drugi dzień konferencji tradycyjne poświęcono wizytom studyjnym dedykowanym tematowi Sieci współpracy w turystyce wiejskiej - przykłady innowacji i dobrych praktyk. Uczestnicy mieli do wyboru trzy trasy wyjazdowe:  

Trasa 1. „Dziedzictwo kulturowe jako źródło innowacyjności na obszarach wiejskich”  -program realizowany w gminach nadpilicznych.

Trasa 2. „Innowacyjność w rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich” - program realizowany na terenie powiatów tomaszowskiego, brzezińskiego i rawskiego.

Trasa 3. „Współpraca instytucjonalna w rozwoju turystyki wiejskiej” - program realizowany na terenie powiatów tomaszowskiego i opoczyńskiego.

Wizyty pokazały  kreatywność i innowacyjne podejście mieszkańców wsi do budowania indywidualnych i sieciowych produktów turystyki wiejskiej, jak również bogactwo przyrodnicze i kulturowe odwiedzanych obszarów wiejskich. 

Ostatni dzień konferencji był czasem podsumowań, relacji z pracy w grupach warsztatowych i tras wyjazdów studyjnych oraz dyskusji na temat nowych wyzwań w zakresie sieci współpracy w turystyce wiejskiej, którą poprowadził dr Leszek Strzembicki z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wprowadzenie do dyskusji stanowił wykład dr hab. Grzegorza Forysia nt. Samoświadomość i wspólnota celów w agroturystyce. Szerokie i systemowe podejście do tematyki sieciowania w turystyce wiejskiej zaprezentowane podczas XVII Sympozjum Agroturystycznego odpowiada aktualnym tendencjom gospodarczym i społecznym do koncentracji działań oraz potrzebie budowania partnerstw, sieci i  powiązań między interesariuszami, mających na celu tworzenie zintegrowanych produktów i kompleksowych ofert turystycznych na polskiej wsi. Dopełnieniem treści sympozjum jest towarzysząca konferencji  publikacja w formie monografii naukowej Instytutu Geografii Miast i Turyzmu Uniwersytetu Łódzkiego pod redakcją dr hab. Jolanty Wojciechowskiej.

Organizatorem XVII Ogólnopolskiego Sympozjum Agroturystycznego było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie w partnerstwie z Uniwersytetem Łódzkim Instytutem Geografii Miast i Turyzmu, Łódzkim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”, Małopolskim Stowarzyszeniem Doradztwa Rolniczego zs. w UR w Krakowie i Lokalną Grupą Działania „Dolina Pilicy” oraz we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz Starostami Powiatów Opoczyńskiego i Tomaszowskiego. Patronat honorowy na Sympozjum objęli Pan Krzysztof Jurgiel, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Dariusz Rogowski, Podsekretarz Stanu Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Zarząd Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Łódzkiego. 

Konferencja została dofinansowana z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 w ramach Planu Operacyjnego Instytucji Zarządzającej i Jednostki Centralnej KSOW na lata 2016-2017.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”
Projekt opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 -  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.



ul. Czysta 21, 31-121 Kraków
tel. +48 12 662 43 31
fax. +48 12 633 15 61